czwartek, 4 kwietnia 2013

New York.

Cześć
Znów szkoła, trudno mi się przyzwyczaić  tak po świętach. Na szczęście moja szkoła to i gimnazjum i podstawówka , więc mam dziś wolne :)   Trzeba nauczyć sie na poprawę z chemii, piosenki na muzykę, przeczytać jeszcze raz książkę na konkurs , i pójść na dodatkowy angielski.

Dzisiejszy post będzie o Nowym Jorku. 
Nigdy nie byłam w tym mieście, ale bardzo bym chciała .

Nowy Jork to miasto w stanie Nowy Jork, największe pod względem liczby ludności miasto w Stanach Zjednoczonych. „Miasto, które nigdy nie zasypia”, zwane także „Wielkim Jabłkiem” („Big Apple”). Leży na wschodnim (atlantyckim) wybrzeżu USA, przy ujściu rzek Hudson i East River do Zatoki Nowojorskiej. Uważany za światowe centrum m.in. reklamowe i medialne (do niedawna także finansowe). W Nowym Jorku mieści się główna siedziba ONZ.


Historia
Nowy Jork założony został w 1614 przez Holendrów na wyspie Manhattan jako faktoria handlowa, w 1625 założono osiedle Nieuw Amsterdam (Nowy Amsterdam), główny port kolonii Nowe Niderlandy. Prawa miejskie Nowy Amsterdam zyskał w 1653. W 1664 wraz z kolonią został zdobyty przez Anglików i przemianowany na Nowy Jork. W roku 1673 Holendrzy odzyskali miasto, ale na mocy pokoju w Westminster 19 lutego 1674 oddali miasto Anglikom w zamian za uznanie holenderskich praw do Surinamu. W XVIII wieku podczas wojny o niepodległość USA (1775–83) brytyjskie wojska prowadziły okupacje miasta. W latach 1785–90 był siedzibą władz USA. W 1929 krach na giełdzie nowojorskiej zapoczątkował wielki światowy kryzys gospodarczy. 11 września 2001 przeprowadzono zamach terrorystyczny na World Trade Center, wskutek którego zginęło ok. 3000 ludzi, w tym 343 strażaków FDNY (Fire Department New York City lub Fire Department New York) i zniszczony został cały kompleks WTC.



Zabytki i turystyka
Średnio miasto odwiedza 39 mln. turystów w roku. Za główny cel wycieczki obierają sobie takie miejsca jak: Empire State Building, Times Square, Radio City Music Hall, Statua Wolności, Ellis Island, Wall Street, Siedzibę ONZ, Muzeum Historii Naturalnej, katedrę św. Patryka i most brooklyński. W Nowym Jorku znajduje się 113 km kw. terenów zielonych, w skład których wchodzi 1700 parków i placów zabaw. Najlepiej znany z nich jest Central Park, który jest głównym miejscem wypoczynku Nowojorczyków, czemu nie należy się dziwić, bo jest on znakomicie utrzymany i czysty. Na uwagę zasługuje także niedawno utworzony Battery Park na południowo-zachodnim wybrzeżu. Miasto posiada także 22 km plaż nadających się do kąpieli. Szczególną atrakcją jest lotniskowiec „Intrepid” przycumowany na rzece Hudson.
Każdego roku z okazji Święta Dziękczynienia jest organizowana parada, której przygląda się dziesiątki tysięcy widzów oraz miliony telewidzów. Natomiast Times Square jest miejscem hucznego obchodzenia Sylwestra przez wielu Nowojorczyków, ze sławnym odliczaniem końca starego roku w postaci spadającej kuli.
Przed atakami z 11 września 2001 „World Trade Center” było ważną atrakcją turystyczną, jednak po zamachach przemysł turystyczny poważnie ucierpiał, a obecnie miejsce po WTC stało się symbolem i także miejscem odwiedzin dla Amerykanów przyjeżdżających tu z innych stanów.
Wielu turystów myśli o Nowym Jorku tylko w kategoriach Manhattanu, ale także w pozostałych dzielnicach istnieją miejsca godne odwiedzenia, szczególnie Coney Island na Brooklynie ze swoimi plażami i oceanarium.



 iekawostki
* Metro nowojorskie składające się z 1 056 km torów jest najdłuższą siecią metra na świecie, czwartą pod względem rocznej ilości przewożonych pasażerów (1,4 miliarda pasażerów w 2005 r.) oraz drugą w USA pod względem wieku (najstarsza jest sieć w Bostonie).

* W Nowy Jorku można spotkać ludzi prawie z każdego zakątka świata. 35,9% mieszkańców urodziło się poza USA – 18,9% pochodzi z Ameryki Łacińskiej, 8,6% z Azji i 7% z Europy. Miasto jest także największym skupiskiem mieszkańców pochodzenia żydowskiego w USA (ok. 900 tys.) (gł. dzielnica Borough Park i Wiliamsburg). Duża liczba osób przyznaje się do pochodzenia włoskiego – 8,7%, irlandzkiego – 5,3%, polskiego – 4%.

* Polonia skupia się w dzielnicy Greenpoint, w północnym Brooklynie a także Staten Island i dzielnicach Queensu – Ridgewood, Maspeth & Middle Village). W mieście wychodzi gazeta polskojęzyczna Nowy Dziennik.

* Greenpoint na Brooklynie (nazywany Little Poland) w przewadze zamieszkany jest przez Polaków. W Nowym Jorku istnieje wiele polskich organizacji, m.in. (Fundacja Kościuszkowska, Polski Instytut Naukowy, Fundacja Paderewskiego, Instytut J. Piłsudskiego). Wydawane są polskie czasopisma, jest wiele galerii artystycznych, klub żeglarski a nawet polski teatr. W Nowym Jorku mieszka ok. 1 300 000 ludzi pochodzenia polskiego. Zajmują wiele ważnych stanowisk w administracji i przemyśle, odgrywają dużą rolę w nauce, kulturze i sztuce.

 Wolność i swoboda interpretowana jest przez każdego bardzo subiektywnie. Cechą ludzi tego miasta jest to, że nie zwracają uwagi na wygląd lub zachowanie innych osób. Kiedy jednak widzą, że ktoś choćby wygląda na zgubionego turystę, zawsze chętnie, sami z siebie, pytają się, czy pomóc?


 


P.S. Dziękuję za 400 obserwatorów ;) Jeeeej <3

Pozdrawiam !

63 komentarze:

 1. Wolę Londyn, a New York to drugie miasto, które chciałabym odwiedzić. Może mi się to udać ponieważ mój tata ma kuzyna w NY.
  Ostatnio na geografii z koleżankami stwierdziłyśmy, że Nowy Jork głupio się pisze i wygląda śmiesznie. New York wygląda lepiej :D
  Bardzo lubię tą piosenkę ! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. na zdjęciach i filmach zawsze jest przepiękny, z wielką radością odwiedziłabym to miasto ♥

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja kocham i Londyn i New York. Te miasta są piękne! <3
  pozdrawiam i zapraszam do mnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zdjęcia jak najbardziej zachęcające :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Moim marzeniem jest wyjazd do NY, MOŻE KIEDYŚ TO MARZENIE SIĘ SPEŁNI ... KTO WIE:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zawsze chciałam tam być, śliczne zdjęcia!
  Zapraszam do mnie: http://letmeloveyou1.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Sory niechcący podałam twój blog. To jest mój: http://mylifewerkad.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. jedno z najpiekniejszch miast :)

  OdpowiedzUsuń
 9. ja mam rodzine w Nowym Yorku, ale chyba nie prędko ich odwiedze :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Chciałabym odwiedzić Nowy York :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Piękne zdjęcia .

  OdpowiedzUsuń
 12. Heeej, nowy rozdział w końcu <3
  zapraszam :D http://meandmylove27.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 13. świetne miasto choć powiem szczerze że chyba największe wrażenie w tej miejskiej dżungli zrobił na mnie Central Park i duże szare wiewiórki biegające po num stadami hehe

  OdpowiedzUsuń
 14. Piękne miasto , chciałabym tam być ..

  OdpowiedzUsuń
 15. marzę o tym, żeby tam być :D

  OdpowiedzUsuń
 16. Jesteś dla mnie jedną z osób które podziwiam. Chciałabym osiągnąć taki sukces jak ty w blogowaniu. Byłoby mi miło jeśli wpadłabyś chodź na chwilę. Dopiero zaczynam.
  Zapraszam na http://me-my-dreams-life.blogspot.com/
  Nowy blog o... wszystkim. :)

  OdpowiedzUsuń
 17. piekne miasto - chcialabym tam kiedys pojechac....

  OdpowiedzUsuń
 18. Chciałabym pojechać do Nowego Yorku :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Kocham tę piosenkę <3 Zresztą, tak samo jak Nowy Jork. Niemal zawsze marzę sobie, że tam mieszkam... albo, ze kiedyś tam wyjadę *.* Podoba mi się to, jak nowojorczycy tolerują ludzi, który inaczej się ubierają, itp. Wgl nie robią im wyrzutów, a sarkastyczne uwagi zdarzają się bardzo sporadycznie... nie to, co u nas: ktoś zobaczy na ulicy emosa albo murzyna i od razu jest wielka sensacja -.-.
  Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 20. O jejciu , ale ja bym chciała pojechać do Nowego Jorku ♥
  blog rebelle4 teraz pod nazwą rebelle8, zapraszam na nowy post : *

  OdpowiedzUsuń
 21. ahhh, chciałabym kiedyś tam polecieć :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Cudowne zdjęcia i ciekawe fakty, oj ile bym dała by tam pojechać :) Lubię tę nazwę Big apple :)

  buziaki, ourloveourpassion.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 23. AAA! Moje ukochane miasto świataaa <3 Ale ze względu na modę i ludzi i klimai itp ;D
  galaxy super tło ;)

  http://justallme-amy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 24. nowy yoork <3 moje marzenie.

  dodajemy do obserwowanych ?

  OdpowiedzUsuń
 25. Też chciałabym tam pojechać ;)

  OdpowiedzUsuń
 26. ciekawy post. szkoda że nowy york jest tak daleko

  http://wez-olowek-i-narysuj-formule-1.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 27. moja marzenie zyciowe. byc tam ...

  OdpowiedzUsuń
 28. ww...!!so amazing photos!! i'm in love with Ny..Hope to visit Ny one day!! :)

  xoxo stefania
  http://colorfulblast.blogspot.gr/
  http://www.facebook.com/pages/Colorfulblast/426217220765719

  OdpowiedzUsuń
 29. Nowy York jest cudowny ! pięknie tam jest :) bardzo mi się podoba Statua Wolności :)

  aga-lives.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 30. oj ja też mam nadzieję, że kiedyś się tam znajdę:)

  OdpowiedzUsuń
 31. great post! i love new york !
  Maybe we follow each other !?
  Let me know ! :)

  www.YulieKendra.com

  OdpowiedzUsuń
 32. Ahh New Yoirk,super miasto !

  zuuzia-blog.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 33. New York <3 pozdrawiam i zapraszam do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 34. chciałabym kiedyś tam pojechać:)

  OdpowiedzUsuń
 35. Wolę Londyn, albo powiem tak, że ogólnie cały ten kraj zwany WB. :3 Mieszkałam tam jak byłam mama i ogólnie uwielbiam. <3 Ale do Nowego Jorku chciałabym zawitać kiedyś chociaż na kilka dni, zobaczyć jak to wygląda, zapewne niesamowite przeżycie. ♥ ZAPRASZAM

  OdpowiedzUsuń
 36. Też bym chciała polecieć do Nowego Jorku ;33 Dwa wg mnie miasta warte zwiedzenia to Londyn i Nowy Jork ^^

  OdpowiedzUsuń
 37. Hej ;** Bardzo dziękuje za odwiedziny i pozostawiony komentarz. Bardzo fajny blog, miło się czyta i świetnie, świetnie!!

  Obserwuję i mam nadzieję, że się odwdzięczysz.

  Buziaki, Malinka <3

  OdpowiedzUsuń
 38. to juz wiem gdzie sie przeprowadze:D

  OdpowiedzUsuń
 39. Super miejsca, :> zapraszam: http://andziawes.blogspot.com/

  I proszę zostaw po sobie ślad!! :D

  OdpowiedzUsuń
 40. Zgadzam się z OneStyleOnePasion,Nowy Jork jest przepiękny ! :)
  http://lza-smutku.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 41. Bardzo lubię filmy, które zostały kręcone w tym mieście :) Lubię także ciuszki z motywem Nowego Jorku :)
  Obserwuję. http://nowosci-z-czerwonej-kanapy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 42. hej świetny blog i zajebisty szablon *_*
  New York kocham to miasto!!!
  Kiedyś tam zamieszkam :d
  świetny blog ;)
  pozdrawiam http://1dbromcestorys.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 43. fajne zdjęcia i piosenkę bardzo lubię (;
  wzajemnie miłego weekendu :))

  OdpowiedzUsuń
 44. fajny post. szkoda że Nowy Jork jest tak daleko.
  ps. fajne tło

  OdpowiedzUsuń
 45. Chciałabym tam mieszkać i codziennie podziwiać poranek z jednego, z drapaczy chmur :)
  Obserwujemy?

  + Zapraszam do mnie na : http://vdeklava.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 46. fajny blog, można się czegoś ciekawego dowiedzieć, chętnie odwiedziłabym Nowy Jork:)

  OdpowiedzUsuń
 47. piękne zdjęcia :)
  ciekawy blog :D

  zapraszam do mnie : http://fashion-by-vereeben.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 48. Moje marzenie to polecieć do New Yorku. *.*

  OdpowiedzUsuń
 49. New York <3
  obserwuje i licze na rewanz ;p

  OdpowiedzUsuń
 50. Ale bym chciała tak polecieć. *o* Jest tak ślicznie !! : )
  Obserwujemy ?? Czekam na odpowiedź.: )
  Pozdrawiam !!

  OdpowiedzUsuń
 51. Ciekawy post ;)Zaczynam obserowac ;d
  Zaobserwujesz mój ? http://modonka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń